Kostka bazaltowa – rodzaje, wymiary i ceny
Czy bazaltowa nawierzchnia z kostki sprawdzi się jako trwałe i estetyczne rozwiązanie? Ile trzeba za nie zapłacić? Na te i szereg innych pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.
Bazaltowe bogactwo
Nawierzchnia z kostki bazaltowej często określana jest mianem perły, ponieważ kreuje niezwykle magiczny klimat. Pozwala na wydobycie oryginalności, przy równoczesnym zachowaniu dobrego smaku. Bazaltowa kostka brukowa doskonale prezentuje się w otoczeniu obiektów zabytkowych jak i nowoczesnych budowli. Dzięki swojej uniwersalności nie stawia ograniczeń użytkowych. Sprawdzi się zatem w przypadku reprezentacyjnych placów, ale i niewielkich ścieżek czy chodników.
Bazaltowe bogactwo projektowanych nawierzchni to nie tylko względy estetyczne. Istotna jest także trwałość, ale i inne parametry, które korzystnie przemawiają za zastosowaniem tego rodzaju materiału. Warto przypomnieć, że bazalt jest skałą wulkaniczną, magmową. Nie jest zatem wytworem współczesnego człowieka, ale naturalnym, który został wykorzystywany już w starożytności chociażby przez Rzymian. Zatem historia zastosowań bazaltu jest całkiem spora. Co ciekawe bardzo wiele ulic w polskich miastach jest wyłożonych kostkami bazaltowymi, które były w stanie przetrwać nawet czas wojny. Często w przypadku przebudowywania ulic odzyskuje się kostki bazaltowe – mogą być one ponownie wykorzystane i wbudowane jako warstwa ścieralna.
Rodzaje
Kostka bazaltowa jest naczelną (wraz z kostką granitową) przedstawicielką kamiennych kostek brukowych. W związku z tym kostki bazaltowe nie zawsze mają ten sam wygląd i gabaryty.
Zasadniczo ze względu na przeprowadzoną obróbkę wyróżnia się dwa rodzaje kostek bazaltowych:
- kostki bazaltowe cięte – lico tego rodzaju asortymentu jest płomieniowane lub polerowane, osady zostają usunięte, ale pozostaje naturalna chropowatość (dzięki czemu wykonana nawierzchnia nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników). Zarówno granit jak i bazalt są materiałami twardymi, dlatego też przeprowadzenie termalnej obróbki jest jak najbardziej wskazane. Kostki bazaltowe cięte są stosunkowo nowoczesnymi wyrobami, których właściwości mogą być modyfikowane.
- kostki bazaltowe surowo łupane – są przedstawicielami tradycyjnych materiałów, które od stuleci wykorzystuje się w drogownictwie. Kostki łupane są rozwiązaniem na lata, doskonale komponują się z każdym otoczeniem. Kostki bazaltowe surowo łupane zyskują zatem sympatię zwolenników naturalności. W związku z pojawiającym się trendem takimi osobami nie są wyłącznie Ci, którzy kochają tradycję, ale także Ci, których aranżacja przydomowego zacisza opiera się na minimalistycznej architekturze krajobrazu.
Pośrednią propozycją na nawierzchnię z kostki bazaltowej jest częściowe połączenie dwóch wymienionych procesów produkcji i obróbki. Na rynku dostępne są bowiem kostki bazaltowe, które nie są całościowo surowo łupane, ich boki są cięte. Dzięki takiemu połączeniu można znacznie zaoszczędzić przy równoczesnym zachowaniu omawianych walorów.
Typowe rozmiary kostek bazaltowych wynoszą:
- 4/6 cm
- 7/9 cm
- 8/11 cm
- 15/17 cm
Zgodnie z powyższym, im kostka bazaltowa będzie większa tym proporcjonalnie zwiększy się wydajność, czyli ilość metrów kwadratowych nawierzchni, którą można wyłożyć jedną toną kostek. Dla przykładu: najmniejszy rozmiar kostek bazaltowych odpowiada około 8 m2 wyłożonym 1 t kostek bazaltowych, natomiast kostki 15/17 cm to około 2m2. Jak zatem widać różnica jest znacząca, w związku z tym należy mieć to na uwadze podczas analizy cenowej asortymentu.
Orientacyjne ceny kostek bazaltowych
Rodzaj kostki | Wymiary | Orientacyjna cena |
Cięta | 10 x 10 x 10 cm | około 400 zł/m2 |
Surowo łupanaz ciętymi bokami | 10 x 10 x 5 cm | około 380 zł/m2 |
Surowo łupana | 10 x 10 x 10 cm | około 550 zł/t |
6 x 6 x 6 cm | około 600 zł/t |
Właściwości
Decydując się na kostkę bazaltową nie należy pominąć jej właściwości zarówno fizycznych jak i mechanicznych. Należy podkreślić, że bazalt ze względu na swoje właściwości nie pozostaje obojętnym materiałem nie tylko w budownictwie drogowym. Powszechnie bazalt wykorzystuje się chociażby w przemyśle czy w medycynie.
Struktura bazaltu jest drobnoziarnista – przyczynia się do tego, że bazalt może być poddawany różnym technikom obróbki takim jak: polerowanie czy łupanie. Wodochłonność wynosząca maksymalnie 1,8% czy nasiąkliwość na maksymalnym poziomie równym 0,9% pozwalają na brak dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Warto podkreślić, że bazalt jest również odporny na promieniowanie UV, kwasy, korozję czy niskie temperatury. W związku z tym kostki bazaltowe są trwałą propozycją dla Twojej nawierzchni.
Ponadto producenci chcąc podkreślić zalety surowca jakim jest bazalt podają także jego odporność na uderzenia czy poślizg.
Poza właściwościami wytrzymałościowymi należy zauważyć, że bazalt nie zawsze wygląda tak samo – może bowiem być bogaty w odcienie (szczególnie szare i popielate). Zatem jego urok to także zalety wizualne.
Poza tym decydując się na wbudowanie kostki bazaltowej można znacznie taniej od cen katalogowych odkupić materiały pochodzące z rozbiórki.