Kolory kostki brukowej – jak wybrać najlepiej?
Doszukując się wyłącznie szarych odcieni kostki brukowej można pominąć wiele innych kolorów. Czy kolor kostki brukowej ma znaczenie?
Harmonia dobrego stylu
Mogłoby się wydawać, że kolor kostki brukowej pełni jedynie drugorzędną rolę. Takie założenie jest oczywiście błędne. Przekonują o tym zarówno projektanci nawierzchni jak i architekci krajobrazu. Od jakich czynników uzależniony jest wybór?
Kolor kostki brukowej powinien współgrać z:
- kolorem i stylem elewacji
- widocznymi wokół domu schodami
- projektem planowanych bram
- charakterem ogrodu
Ile kolorów?
Decydując się na kostkę brukową można pomyśleć o połączeniu kilku odcieni. Taki zabieg najlepiej sprawdza się w otoczeniu głównego wejścia do domu czy w przypadku tarasu. Warto jednak zapamiętać, że najczęściej połączeniu ulegają dwa, maksymalnie trzy odcienie kolorystyczne. Dzięki temu poszczególne części schodów czy samej nawierzchni zostają wyeksponowane, ale nie pojawia się drażliwy chaos. Zróżnicowanie kolorystyczne kostki brukowej pozwala również na zaprojektowanie wzoru. Jakże często od strony frontowej elewacji spotyka się kamienną nawierzchnię z szarych i grafitowych kostek?
Upodobania kolorystyczne
W związku z dostępnością szerokiej gamy kolorystycznej można mówić o swoistego rodzaju upodobaniach kolorystycznych. Szczególnie popularne jest odnoszenie się kolorów kamiennych nawierzchni do odcieni otaczających ich elewacji budynków. Zazwyczaj jasne elewacje łączy się z nieco ciemniejszymi nawierzchniami. Dzięki temu kostka brukowa w elegancki sposób podkreśla charakter budynku, komponując się z nim.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku ogrodowych ścieżek czy tarasów, pełniących funkcje rekreacyjne. Skojarzenia z ciepłymi krajami powodują, że inwestorzy chętnie sięgają po piaskowe odcienie kostki brukowej, wykonanej z klinkieru lub z betonu. Tego rodzaju kostka brukowa nie tylko ociepla otoczenie domu, ale również nabiera nieco mniej formalnego charakteru.
W ostatnim czasie niezwykle dużą popularnością cieszą się kostki brukowe, których barwy inspirowane są naturą. Doskonale komponują się one z przestrzenią ogrodu i pozwalają na zmianę postrzegania typowych, szarych kostek betonowych.
Nowością na rynku kostek brukowych są tzw. niejednorodności barw, pozwalają one na zapewnienie większych kontrastów. Taki efekt uzyskuje się poprzez łączenie różnych barwników naturalnych.
Kolor, a cena
Ze względu na efekt wizualny kolor kostki brukowej odgrywa niemałe znaczenie w kreowaniu jej ceny. Poniżej kilka przykładów.
- kostka granitowa szara 4/6 – około 290 zł/t
- kostka granitowa szaro-ruda 4/6 – około 290 zł/t
- kostka granitowa czerwona 4/6 – około 700 zł/t
- kostka granitowa czarna 4/6 – powyżej 750 zł/t
*1 t pozwali na wyłożenie około 7,50 m2 nawierzchni