Sposoby układania kostki brukowej
Efekt końcowy – widniejąca nawierzchnia z kostki brukowej – poprzedza szereg prac, które zazwyczaj przebiegają podobnie. Warto jednak przed przystąpieniem do którejkolwiek z nich zapoznać się z możliwymi sposobami realizacji – ich zaletami i wadami.
Rozpoczęcie prac
Każda kostka brukowa wymaga troski o znajdujące się pod nią podłoże. W związku z tym należy pogłębić podłoże i nadać mu odpowiedni spadek. Kwestia pogłębienia i odpowiedniego nachylenia (zazwyczaj około 1-3%) jest niezwykle ważna, ponieważ wiąże się bezpośrednio z odprowadzaniem wód deszczowych. Warto podkreślić, ze jeżeli grunt rodzimy jest nieprzepuszczalny to wykop powinien być głębszy niż w przypadku gruntów przepuszczalnych.
Jaka podbudowa?
Sposób układania kostki brukowej i rodzaj przeprowadzonych robót to wynik przewidzianych w projekcie obciążeń. W celu przypomnienia: zadaniem podbudowy jest oczywiście przeniesie obciążeń działających na warstwę ścieralną, którą w tym przypadku stanowi kostka brukowa. Przygotowanie podłoża musi zatem uwzględniać działające w przyszłości na nawierzchnię obciążenia – inne wymogi stawia nawierzchnia drogi, a inne nawierzchnia ogrodowej ścieżki.
Ułożenie kostki brukowej wszędzie tam, gdzie obciążenia będą stosunkowo niewielkie, powinno zmierzać do wykonania podbudowy kamiennej czy żwirowej. W przypadku niewielkich ścieżek grubość podbudowy będzie znacznie mniejsza niż grubość podbudowy pod nawierzchnię drogową. Różnica w skrajnych przypadkach może wynosić nawet 40 cm. Konstrukcja drogi to większe narażenia na działanie sił nacisku, ponadto zagrożenie dla jej stabilności stanowią poruszające się obciążenia dynamiczne w postaci samochodów i innych pojazdów. Samo kruszywo i żwir nie będą już tutaj wystarczające.
Trwałość konstrukcji drogowej powinna zatem zapewnić podbudowa betonowa. Powszechnie także wykonuje się podbudowy z tzw. chudego betonu. Chcąc ulepszyć podłoże sprawdzą się również specjalne kruszywa ustabilizowane cementem. Jak sama nazwa wskazuje mieszanka składa się zarówno z cementu jak i kruszywa, którego uziarnienie musi być kontrolowane. Mieszankę tworzy również woda oraz niekiedy inne dodatki (np. popioły lotne). Warunkiem koniecznym zapewniającym prawidłową pracę konstrukcji jest należyte zagęszczenie podbudowy, a następnie jej stwardnienie. Zaletą takiego rozwiązania jest zdolność nawierzchni z kostki brukowej do przenoszenia obciążeń przy równoczesnym zachowaniu trwałości. Jednak ze względu na wykonanie takiej podbudowy wzrastają nie tylko koszty materiałowe, ale i koszty robocizny, która w tym przypadku jest znacznie bardziej rozbudowana. Ponadto wzmocniona podbudowa przyczynia się zazwyczaj do wydłużonego czasu wykonania nawierzchni.
Ukośny sposób układania kostki brukowej
Rola podsypki
Mogłoby się wydawać, że najważniejsze funkcje spoczywają na warstwie podbudowy. Jaka jest zatem rola podsypki? Czy zawsze wykonujemy ją tak samo? Różnice w rodzajach podbudowy są znaczne, ale w przypadku podsypki nie ma już zazwyczaj rozgraniczeń. Podsypka to przede wszystkim warstwa piasku.
Zalety warstwy piaskowej:
- zamaskowanie ewentualnych nierówności podbudowy
- możliwość ułożenia kostki na równym podłożu
- zapewnienie odprowadzania wód
- pomoc podczas ewentualnych modyfikacji trasy
Jodełkowy sposób układania kostki brukowej
Rodzaje wiązań
Bez względu na sposób przygotowania podłoża dla każdego wariantu można układać kostkę brukową opierając się na powszechnych rozwiązaniach. Zróżnicowanie wiązań pozwala na uzyskanie odmiennych efektów wizualnych. Sposób ułożenia kostki brukowej na ścieżce rowerowej jak i na ulicy może być ten sam. W związku z tym nie pojawiają się niewygodne ograniczenia.
Sposób ułożenia kostki brukowej | Charakterystyka |
Prosty
|
Proste ułożenie kostki to nic innego jak zapewnienie kątów prostych pomiędzy rzędami materiału nawierzchniowego. Jest to najbardziej popularny i najmniej rozbudowany sposób układania kostki brukowej. Pozwala na sprawne przeprowadzenie prac brukarskich, w związku z czym nie pojawiają się większe trudności z ułożeniem kostki. Proste układanie przeznaczone jest zarówno dla kostek regularnych jak i nieregularnych. |
Ukośny
|
Ukośne ułożenie kostek kamiennych to obrócenie prostego sposobu układania kostki brukowej o 45°. Ten sposób układania kostki szczególnie sprawdza się na ulicach – ruch kołowy nie może być zgodny z ukośnym ułożeniem kostek. Ukośne ułożenie kostki brukowej pozwala na zrównoważenie momentów obrotowych jak i sił poprzecznych. Pracują zatem cztery boki kostki, a nie dwa jak ma to miejsce przy ułożeniu prostym. Równocześnie skosy przyczyniają się do wyciszenia poruszających się po drodze pojazdów. Rozwiązanie jest zalecane dla kostki regularnej i nieregularnej. |
Jodełkowy
|
Stanowi niejako odmianę układania kostki sposobem ukośnym. Jednak oś drogi stanowi tutaj linię lustra – pojawia się zatem symetryczne odbicie. Podobnie jak w przypadku układania ukośnego sprawdza się dla dwóch rodzajów kostek. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się na ulicach, dzieląc optycznie dwa pasy ruchu. Jodełkowe ułożenie kostki to także doskonała propozycja dla przydomowych nawierzchni. |
Łukowy |
Decydując się na brak kanciastych kształtów i regularnych form nie powinno się zapominać o łukowym układaniu kostki nieregularnej. Ten sposób jest szczególnie zalecany dla przydomowych ogrodów, gdzie łuki czy fale pozwalają na stworzenie nietypowych rozwiązań. |
Prosty sposób układania kostki brukowej